Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Bankacılık endeksi yüzde 0,41, holding endeksi yüzde 0,23 arttı. Orta faslı endekslerde en çok yüzde 0,44 ile ticaret, yüzde 0,23 ile orman, kağıt ve matbaa en çok kaybedenler oldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 0,07 yükselerek günü 4.427,99 puandan kapattı.

ABD borç limiti krizi

Analistler, küresel borsaların ABD’deki borç limiti krizi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasına ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlediğini belirtti.

Analistler, borç limiti krizinin kısa sürede çözülebileceği haber akışının piyasalarda memnuniyetle karşılandığını belirtti. Ancak dün açıklanan makroekonomik verilerin ardından Fed’in para politikasına ilişkin beklentiler yeniden belirsizleşti.

Dün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 1,3 büyürken, aynı dönemde kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki artış yüzde 4,2 olarak kaydedildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile borç limiti konusunda çok sayıda verimli görüşme gerçekleştirdiklerini söylediğini hatırlatan müzakereciler görüşmelerini sürdürdüler ve ilerleme kaydedildiğini söylediler.

Analistler, bugün ABD’de kişisel gelir ve giderler, dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi’nin Mayıs ayı tüketici güven endeksi verileriyle birlikte ABD borç limiti krizi haber akışının takip edileceğini belirtti. 4.600 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

oltuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu