Ekonomi

ABD Hazine tahvil getirisi tahminleri ekonomik direnç nedeniyle yükseliyor

Tahvil stratejistleri, süregelen enflasyon ve güçlü ekonominin piyasaların bu yıl içinde Federal Rezerv’in faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini azaltmasına yol açması nedeniyle ABD Hazine tahvillerinin getirilerine ilişkin tahminlerini yukarı yönlü revize etti.

ABD’nin 10 yıllık gösterge tahvilinin faizi yılbaşından bu yana yaklaşık 60 baz puan artarak Pazartesi günü Kasım ayından bu yana en yüksek seviye olan %4,46’ya ulaştı. Bu artış, ABD hisse senetlerinin rekor seviyelere ulaştığı ve doların çoğu önemli para birimi karşısında güçlendiği bir ortamda gerçekleşti.

Piyasa duyarlılığındaki değişim, 2024 yılında Fed’in faiz indirimine yönelik bahislerin Ocak ayında öngörülen 150 baz puandan önemli bir düşüşle yaklaşık 60 baz puana gerilemesiyle açıkça görülüyor. Faiz oranı vadeli işlemleri, ilk faiz indiriminin Haziran ya da Temmuz ayında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda hassas bir dengeye sahip; bu durum, güçlü istihdam verilerinin ardından Haziran ayında bir indirim olasılığının %57 olduğu geçen haftaya göre değişiklik gösteriyor.

Yakın zamanda 4 Nisan – 9 Nisan tarihleri arasında 81 tahvil stratejistinin katılımıyla gerçekleştirilen bir ankete göre, 10 yıllık tahvil faizinin Salı günkü %4,39 seviyesinden Haziran sonuna kadar yaklaşık 24 baz puan azalarak %4,15’e, altı ay sonra da %4,00’e düşmesi bekleniyor.

Öngörülen bu düşüşlere rağmen, tahminler bu yıl kaydedilen en yüksek seviyededir. Dahası, ekstra bir soruya yanıt veren katılımcıların %86’sı, yani 29 kişiden 25’i, gösterge tahvil faizinin üç aylık tahminlerini aşma riskinin daha yüksek olduğunu kabul etmiştir.

Fed yetkilileri, güçlü ekonomik veriler ve enflasyondaki sınırlı ilerleme nedeniyle faiz kararlarında sabırlı olunması çağrısında bulundu. Bununla birlikte, birçok piyasa gözlemcisi hala bir dizi faiz indirimi bekliyor. 10 yıllık tahvil getirisinin bir yıl içinde %3,85’e gerileyeceği tahmin edilirken, bu oran Fed ile doğrudan etkileşim içinde olan piyasa yapıcı bankaların medyan tahmini olan %3,90’ın biraz altında.

Halihazırda yaklaşık %4,76 seviyesinde olan 2 yıl vadeli Hazine tahvilinin getirisinin Haziran ayı sonunda 36 baz puan düşerek %4,40’a, altı ve on iki ay sonra ise sırasıyla %4,10 ve %3,69’a gerilemesi beklenmektedir. Bu tahminler Mart ayında yapılan bir anketin tahminlerinden daha yüksektir.

Çarşamba günü açıklanacak olan Mart ayı tüketici fiyat endeksi raporunun yıllık enflasyonun Şubat ayındaki %3,2’den %3,4’e yükseldiğini göstermesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu